Rok 2016

Již tradiční svatomartinský průvod světel ve Velké Bíteši uspořádá v neděli 13. listopadu Kolpingova rodina Velká Bíteš a Mateřské centrum Bítešáček. Průvod vychází v 17.00 od sokolovny. S lucernami a lampiony půjdeme směrem na náměstí. Po cestě se dětem ukáže svatý Martin na bílém koni. V cíli trasy na Masarykově náměstí na všechny čekají písničky, občerstvení a ohňostroj, který připravil bítešský ohňostrojař pan Janeček.

Svatý Martin je jedním z nejoblíbenějších svátků roku. Pocházel z území dnešního Maďarska a byl římským vojákem. Jako voják se dostal do Amiens ve Francii, kde se v době své přípravy na křest podělil o svůj důstojnický plášť s chudákem, trpícím nouzí. Po odchodu z armády

žil jako poustevník, stal se knězem a později biskupem města Tours. Podle legend učinil mnoho zázraků.

alt

Pavel Helan, kapela Eremy, ale i bítešská talentovaná zpěvačka Kateřina Vrzalová. Takový bude Kolpingfest, který se koná v sobotu 19. listopadu od 19.30 v kulturním domě. „Máme radost, že se nám podařilo do Bíteše dostat tak dobré muzikanty a že se tak můžeme prožít oslavy 20 let Kolpingovy rodiny Velká Bíteš,“ říká za pořadatele místostarosta Tomáš Kučera a připomíná tak výročí spolku, který v Bíteši organizuje řadu kulturních a společenských akcí.

 

Vstupenky na Kolpingfest v ceně 90 Kč jsou v předprodeji na Klubu kultury na bítešském náměstí a také budou k dispozici v sobotu večer na místě.

alt

 Beseda s Marií Dudíkovou se koná 23. října 2016 od 18 hodin na Základní umělecké škole Velká Bíteš.

Marie Dudíková se skoro celý profesní život pohybuje v transfuzní službě: jako laborantka a manažerka pro dárcovství krve, nejdéle působila na pozici vedoucí Odběrového střediska v Třebíči.  Spolu s námi se zamyslí nad krví a jejími záhadami. Dovíme se, koho poprvé napadlo využít krev k léčebným účelům, jaké problémy provázely první převody krve a pronikneme do zákonitostí krevních skupin. Seznámíme se s podmínkami dárcovství krve a plazmy, s průběhem odběrů i následnou výrobou transfuzních přípravků.

alt