Velká Bíteš - Velkobítešský kostel se otevře návštěvníkům o týden dříve než stovky dalších kostelů po celé zemi. Již tento pátek 16. května ožije kostel sv. Jana Křtitele hudbou, divadlem, vyprávěním a dalším programem. V centru dění ale bude i strážní kostelní věž, ve které se nachází ojedinělí přes pět set let starý zvon, zvaný "Velký".

O svoje zážitky ze svatořečení dvou papežů se podělí Petr Mašek, který je zároveň vedoucím bítešských ministrantů. „Byl to pro mě obrovský zážitek a čest. Těším se, že jej budu moci sdílet s ostatními,“ říká Mašek.  Chybět nebude výstava fotografií z Izraele. Velkobítešští farníci tam loni podnikli cestu v rámci české národní pouti.

Vše započne slavnostní bohoslužba. „Moc se těším na písně od Jana Badala, které zazní při slavnostní mši. Málokdo ví, že tento skladatel, jehož písně zpívá celé Česko, před sto lety v Bíteši farářoval,“ říká Jana Fatěnová z velkobítešské scholy.

A právě hudba bude mít v programu bítešské Noci kostelů nejvíce prostoru. Kromě folkových kapel Žalozpěv a Hoří bítešské publikum jistě ocení výkony místních zpěvaček pod vedením Kateřiny Ráboňové. Vrcholem programu jistě bude vystoupení Tišnovského komorního orchestru, který bítešský kostel dokáže spolehlivě zaplnit a který si získal velkou přízeň bítešského publika.

Kostel ve Velké Bíteši je centrem duchovního života pro široké okolí. O letošní pouti, která se uskuteční v červnu, v něm přivítají i kardinála Miloslava Vlka.

/ LK
Program Noci kostelů – Velká Bíteš, 16. května 2014
17.30  PODVEČER PRO DĚTI
17.30 Hra o sv. Janu Křtiteli
18.00 BIBLE JAK JI ZNÁTE NEBO SPÍŠ NEZNÁTE
divadelní představení Luďka Strašáka 
18.30 prohlídka kostela
 
19.00  MŠE SVATÁ
Doprovází MINISCHOLA Pod vedením Jana Bryma a Marie Zavadilové
 
19.45  VEČERNÍ PROGRAM
 
19.45    PETR MAŠEK: Zážitky z pouti na svatořečení
Jana XXIII. a Jana Pavla II.
20.05    Komentované prohlídky kostela a věže
20.25    Folkrocková křesťanská skupina HOŘÍ
21.10    DÍVČÍ SCHOLA vedená Katkou Ráboňovou
21.40    Koncert kapely ŽALOZPĚV
22.25    TIŠNOVSKÝ KOMORNÍ ORCHESTR a sólisté
W. A. Mozart: Sinfonia concertante Es dur
23.00    Závěrečné požehnání
 
Doprovodný program: TVOŘIVÁ DÍLNIČKA PRO DĚTI • MOŽNOST DUCHOVNÍHO ROZHOVORU S OTCEM BOHUMILEM • FOTOGRAFIE ZE ŽIVOTA FARNOSTI PROHLÍDKY VĚŽE   FOTOGRAFIE Z NÁRODNÍ POUTI DO IZRAELE