Rok 2015

V pátek 27. 11. a v sobotu 28. 11. 2015 proběhla u nás ve Velké Bíteši duchovní obnova s oblátem Martinem Sedloňem.

Z duchovní obnovy si nyní můžete poslechnout záznam zde: Duchovní obnova - Martin Sedloň

V rámci rekolekce v Chebu, měl oblát Martin Sedloň promluvu na podobné téma. Můžete ji nalézt pod následujícími odkazy:

Písemné podklady k rekolekci s P. Martinem Sedloněm, OMI, "Stávat se chlebem života" (Cheb 28. listopadu 2015)

Rekolekce s Martinem Sedloněm, OMI: "Stávat se chlebem života"

1. část (57 min.), 2. část (37 min.), 3. část (54 min.), 4. část (53 min.), 5. část (22 min.).

6. část (21 min.) - sestřih komentářů Martina Sedloně při závěrečné společné reflexi

7. část (19 min.) - kázání Martina Sedloně a úvod Petra Hrušky ke Svatodušní novéně

Tyto a další kázaání můžete nalézt na stránkách římskokatolické farnosti Cheb

Také můžete navštívit stránka pátera Martina Sedloně: Martin Sedloň

 

Vydařené počasí, dobrá příprava a chuť bojovat. To byly předpoklady, které na maximum vybičovaly výkony dětí o hodové sobotě, která odhalila největší borce města. Ze sedmi sportovních soutěží, které pro ně připravili táboroví vedoucí v čele s Katkou Ráboňovou, vyšla celkem dvanáctka borců, kteří ve svých kategoriích obsadili stupně vítězů.

Sladké odměny jim předal rychtářský pár letošních hodů Zdeněk a Jitka Řezáčovi. A letošní program navštívili i hodoví policajti. „Mám radost, že se nám program hodů podařilo obohatit. A veliké poděkování chci složit všem, kdo soutěže připravovali,“ říká místostarosta Tomáš Kučera, který je otcem jedné z vítězek.

Fotografie si můžete prohlédnout v naší fotogalerii v albu s názvem "Bíteš hledá borce".

Výsledky soutěže Bíteš hledá borce 2015

Předškoláci: 1. Věra Chadimová

                     2. Nela Janoušková

                     3. Monika Losová

 1. – 3- třída: 1. Karel Halámek

                     2. Simon Kroulík

                     3. Kristýna Hotárková

4. – 6. třída: 1. Adam Janošek

                     2. Jan Kroulík

                     3. Marie Kratochvílová

7. – 9. třída: 1. Tereza Kučerová

                     2. Kristýna Sondorová

                     3. Jitka Tyrychterová

/ LK

alt

V neděli 30.8.2015 proběhl na farní zahradě po táborový sraz ,,pirátů“  letošního mladšího farního tábora v Čučicích. Krásné počasí bylo zárukou povedeného odpoledne při táboráku a zábavních hrách.

Fotografie si můžete prohlednout v naší fotogalerii v albu s názvem "Táborový sraz s dětmi - Čučice 2015".

Za táborový tým Jan Václav Brym

 alt

3. srpna jsme se opět po roce a již počtvrté, pod vedením hlavní vedoucí Kačky Ráboňové, vydali na táborový pobyt, který nám přichystal spoustu dobrodružství. Letos jsme se téma celotáborové hry dozvěděli netradičně již před odjezdem, když jsme byli vítáni Jeffem Probstem a jeho asistentkami, jakožto účastníci reality show Survivor.

Karty byly vyloženy na stůl a všichni účastníci si byli vědomi, co je v dalších dnech čeká. Byl před námi pobyt za skrytými kamerami plný výzev, her o imunitu, kmenových rad a ostatních aktivit spojených s reality show Survivor. A také pobyt plný boje o přežití nás samotných, a to nejen dětí. (Vedoucí tuto reality show prožívají každoročně.)

Děti si samy zvládly postavit přístřešek, kde přespaly. Splnily Grifova pera odvahy, síly, mrštnosti i ohně. Potkaly se s dávnými kmenovníky ostrova Efaté, na němž jsme celých 13 dní přebývali. Denně plnily úkoly za záchranu duší svých spolutáborníků a denně se setkávaly s dávnými nadpřirozenými bytostmi ostrova, a to s Hobity, Vodníky, Elfy, Fénixem, Pouštními válečníky, Mořskou pannou, Amazonkami, dávným Gryfem a nakonec i s vládcem ostrova, Avatarem.

Myslím si, že letošní tábor patří mezi opravdu úspěšné. A jak říká Otec Bohumil: „ To, co je hezké, rychle utíká.‘‘ A že nám těch 13 dní uteklo jako voda! A také rok co rok s námi jezdí nějaký zvířecí přírůstek k našim dětem. Letos jsme kromě prasátka Májky přivezli i kůzlátko Jůlinku a i mezi nimi vzniklo velké přátelství.

Fotografie naleznete ve fotogalerii z Farního tábora pro starší děti 2015

/ Kateřina Ráboňová

Psáno pro Exit 162

alt

 

 

 

Chudáci děti. Unavené po dlouhém školním roce ještě netušili, co je čeká. S velkými zavazadly, s úsměvy na tvářích. Tak nastoupili 4. července 2015 na v tu chvíli ještě klidnou plavbu po širém moři s kapitánem Jackem Sparrowem. Ani se nestačili divit. Po několika námořních mílích přepadl naši loď, Černou Perlu, zlý námořník a pirát, kapitán Barbarrosa. Strachem nám ztuhnul úsměv na tvářích. Měli jsme hodně co dělat, abychom zachránili slečnu Elizabeth Swannovou, ale i sami sebe. Zlí piráti nás nešetřili. Svou zlost nad naším spravedlivým počínáním dávali znát nejen ve dne, ale i v noci...

Naštěstí se na naši stranu přidal mladý kovář William Turner. Ten jediný mohl zachránit od prokletí  začarované piráty a tudíž i nás. A tak jsme mohli po náročné týdenní plavbě v míru připlout do našeho domovského přístavu. Obohaceni novými zkušenostmi, vyzbrojeni odvahou, novými kamarády a nezapomenutelnými zážitky. Díky všem za nádherný tábor!
 

Za táborový tým
Jan Václav Brym

Fotografie z tábora naleznete ve fotogalerii.

Sešel se rok s rokem a o posledním květnovém víkendu opět přišel čas, kdy se vzájemně navštěvujeme s partnerskou Kolpingovou rodinou z německého Schrobenhausenu. Letos byla řada na nás, abychom naše dlouholeté přátele pohostili a užili si společně super víkend.

Příjezd byl očekáván na farní zahradu v pátek někdy po sedmé hodině a přes všechny překážky na našich dálnicích byl tento termín opravdu dodržen. Přivítali jsme se, připomněli si jména, předali dary (od Němců jsme dostali nádhernou ručně vyráběnou svíčku) a pustili se do konverzace o tom, jak se každý má. My mladší jsme se nakonec přesunuli na faru, kde jsme se zabavili hrami jako tichou poštou v němčině, angličtině nebo češtině. Později večer jsme ještě vystoupali na obě naše kostelní věže a poté si už jen popřáli dobrou noc a vydali se do svých domovů.

Na následující den byl přichystán pestrý program. Vše začalo dopolední prohlídkou firmy POEX ve Velkém Meziříčí, kde nás čekala poutavá prohlídka a na závěr odměna v podobě tašky plné sladkostí. Následně jsme jen přejeli na druhý kopec a vydali se na prohlídku zámku s hrabětem Podstatzkým. Po obědě, jsme navštívili další věž, opět kostelní, kvůli vyhlídce na Meziříčí a okolí. Po zdolání mnoha schodů jsme rychle naskákali do aut a už jsme byli na cestě na další akci, na jabloňovský Traktorfest. Z tolika obrovských strojů nám všem přecházely oči, proto jsme v úžasu prošli všechny exponáty a někteří měli i to štěstí se na některém z traktorů svézt.

Večer probíhal na bítešské hasičské stanici. Promítli jsme si zde fotky z akcí Kolpingovy rodiny, dosyta se najedli a napili a o zábavu nebylo nouze. Nechyběla ani hudba, o kterou se postarali sourozenci Macholánovi . Nejvíce zábavy vzbudil vláček na odrhovačku „ Jede jede mašinka“ s tím, že se zapojili všichni účastníci. Tak jsme pobíhali po celé hasičce a zpívali si do rytmu.

Nedělní den začínal mší svatou spojenou s prvním svatým přijímáním bítešských dětí. Po bohoslužbě přišlo tradiční focení a po něm vycházka ke kapličce U Jakoubka. Unaveni jsme si posedali kolem pramene a začali si navzájem zpívat písně česky i německy, načež bylo rozhodnuto, že Němcům ukážeme náš tradiční tanec neboli Českou besedu. Kolonu jsme seskládali z lidí, kteří buď tancovali na hodech kdysi dávno, nebo se na ně zrovna připravují. Když tedy byly 4 páry, pořád ještě chybělo místo, kde bychom mohli tancovat – nakonec padl výběr na zarostlou louku s tím, že si povrch upravíme během tance. Besedu jsme zdárně odtančili a pak jen se smíchem sledovali, jaký pěkný kruh v trávě po nás zbyl – a hned nám bylo jasné, jak vznikají kruhy v obilí.

Posledním bodem našeho programu byl společný oběd U Raušů. Zde jsme se následně rozloučili s našimi kamarády, kteří nám vřele děkovali za pohostinnost a skvělý program, jež jsme pro ně vymysleli a také nás pozvali příští rok k nim, do Schrobenhausenu.

Byl to krásný víkend, který jsme si všichni náramně užili. Jednak jsme oprášili naše znalosti němčiny a angličtiny, ale také prohloubili mezinárodní vztahy a zbyly nám krásné vzpomínky.

/ Eliška Brázdilová

Více fotografií naleznete ve fotogalerii.

alt

V neděli 10. května se opět po roce uskutečnily cyklozávody pro děti ze základních škol a školek.

Utkat se o výhru a porovnat své dovednosti přijelo na 30 závodníků. Ať už na kole či odrážedle soutěžily děti rozděleny do čtyř skupin podle věku.

V jednotlivých věkových kategoriích s nadšením závodily jak ve slalomu, tak v rychlostním závodě. Avšak nechyběla ani disciplína, jenž naopak prověřovala, jak pomalu dokáží děti jet. Zahanbit se nedali předškoláčci (kteří dorazili v nejhojnějším počtu) při srážení pet lahví během jízdy.

Cyklozávody byly úspěšně zakončeny delším závodem na vytrvalost, kterého se zhostily starší děti ukázkově. Všichni dojeli do cíle pro sladkou odměnu.

Prohlédněte si fotografie z Cyklozávodů 2015.

/Za tým organizátorů Kačka Jeřábková a Ivetka Neklapilová

alt

Jako každý rok, tak i letos se o velkých prázdninách uskuteční tradiční farní tábor pro mladší děti, tedy pro žáky 2. - 5. třídy ZŠ. V letošním roce se tábor bude konat na faře v malebné vesničce nad údolím řeky Oslavy, v Čučicích, a to ve dnech 4. - 11. července 2015.

Chcete-li děti o prázdninách zažít velká dobrodružství, zajímavá setkání, nějaké to napětí, spousty zábavy, poznat nové kamarády, zahrát si hry, poměřit síly, zasoutěžit, zazpívat si a zasmát se, vydejte se s námi na tábor do Čučic.

Přihlášky naleznete zde.

Za tým vedoucích Jan Václav Brym  

alt
   Foto: Archiv tábor Rudíkov 2014