Rok 2014

Bítešští hasiči ve spolupráci s Kolpingovou rodinou dnes uspořádali tradiční drakiádu.

Majitele nejhezčích a nejlépe létajících draků odměnil František Bradáč, který se srdečně pozdravil s řadou svých přátel a příznivců. Krásné počasí přálo účasti a oslavě vynikajícího výsledku prvního kola senátních voleb. Druhé kolo se uskuteční již za pět dní, 17.-18. října.

/ LK

alt

alt

alt

 

V neděli 21. září 2014 se na farní zahradě sešly děti a vedoucí letošního tábora v Rudíkově.

Po odpoledni plném her, zpěvu, opékání a dobré nálady jsme společně s panem farářem v kostele poděkovali nejen za uplynulé prázdniny, ale i poprosili za nový školní rok. Všichni jsme si sraz jaksepatří užili.

Fotografie z setkání naleznete zde.                                                 

Jan Václav Brym

 

                  Rozpis hodin náboženství pro školní rok 2014-2015

 

Třída

Den

Hodina

Místo

Vyučující

1.

pondělí

čtvrtek

11.50

11.50

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Fatěnová

Mgr. Fatěnová

2.

 

 

úterý

11.50

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Kučerová

3.

 

 

pondělí

13.00

 

 

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Fatěnová

4.

úterý

čtvrtek

13.00

13.00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Kučerová

Mgr. Fatěnová

5.

středa

13.00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Dvořáková

6. - 9.

středa

14.00

          v nové budově

Mgr. Poláček

Náboženství se vyučuje od pondělí 15.9.2014    1. stupeň na staré škole, 2. stupeň v nové budově
na Sadové od středy 24.9.2014.
První třída bude rozdělena do skupin v pondělí 15.9.2014 a čtvrťáci budou
rozděleni do skupin v úterý 16.9.2014. Do těchto hodin ať přijdou všechny děti.

 

 

Rok se s rokem sešel a dne 5.8. 2014 jsme se s třiceti dětmi a několika dospělými, vydali na každoroční táborové dvanáctidenní bytí na krásné tábořiště, nacházející se pouze strmý kopeček od řeky Oslavy.
Indiánské tee-pee byly naším domovem a kovbojský život naším denním chlebem. S dětmi jsme dvanáct dní obnovovali zničené a zužované město bandity. Stavěli jsme různé budovy, od farmy, kamenolomu, až například po školu či radnici a kostel, a strategickým přemýšlením bojovali ve skupinkách proti sobě.
Náš poklidný westernový život nám narušili Indiáni, se kterými nás čekalo zápolení a dokonce i přislíbení pomoci poté, co jsme na vlastní oči viděli vyvraždění indiánského města zlými bandity. Společně s těmito Indiány jsme objasnili záhadu starých mytických mrtvých Indiánů a jejich věčného života, moc banditů vycházející z orlího drápu, který byl jejich amuletem mládí a síly. Ten jsme získali a vrátili zpět našim pokrevním rudým bratrům a poslední den získali aztécký poklad. V průběhu tábora nás také navštívil Limonádový Joe s celým městem.
To vše nás stálo spoustu sil a odvahy. Zvládli jsme únos hlídek, každodenní hlídání tábora, získání orlích per a s nimi spojené velké sebezapírání.
Spoustu jsme se toho naučili a především získali nové vzpomínky a zážitky. Učili jsme se rozdělání ohňů, práci se dřevem, vázání uzlů, přenášení břemen, střílení do terče, odlévali jsme z cínu, připravili výborný sýr a dozvěděli se více o obchodě a práce s financemi. Vyrobily si lapače snů, kontrolovali úklid každého z nás, otužili se ve studené vodě a především získali spoustu nových přátelství.
A po celou dobu nás zde ctila svojí přítomností Billy. A kdo že to byla Billy? No přeci naše prasátko, Billy (:

Děkuji vedoucím, kuchařům a i vám, dětem!

Nezapomeňte se podívat na fotografie z našeho tábora.

alt


Hlavní vedoucí, Kateřina Ráboňová

Poslední týden v červenci využilo osm bítešských rodin ke společné dovolené pod záštitou Kolpingovy rodiny. Cílem byla návštěva Píseckých hor a přírodních, historických nebo technických zajímavostí v přilehlém okolí. Spontánní změna nevyhovujícího ubytování na chatě Živec hned první den, slibovala dobrodužný pobyt, který byl mimo to zaručen i počtem 24 dětí na 15 dospělých. Protože mezi hodnými a unavenými dětmi existuje jistá souvislost, byl na každý den naplánován pořádný celodenní výlet. Po zemi (Písecké hory, klášter Svatá Hora u Příbrami), v povětří(rozhledna Jarník), po vodě (splouvání Otavy), pod hladinou (exkurze na dno Orlické přehrady) a i v podzemí(příbramská expozice hornictví). Absenci vzdělání o prázdninách jsme dětem vynahradili na hradě Zvíkov, navštívili jsme i památník politických vězňů Vojna v Lešeticích a památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami, kde si některé děti stále připadaly jako na Vojně. Plni zážitků z procházek pěkným krajem a dojmů zanechaných středo-jihočeskou pohostinností jsme se v pořádku a rádi vrátili domů.

20 dětí letos na přelomu července a srpna pomáhalo pohádkovým bytostem na prvním příměstském táboře ve Velké Bíteši. Pomáhaly bytostem z pohádek (Červená karkulka, Pejsek a Kočička, Popelka, Princezna ze mlejna a Perníková chaloupka), aby si mohly doplnit listy ve Velké pohádkové knize a přečíst pohádku. Tábor byl plný zážitků a to nejen při plnění úkolů – během tábora vypadly dětem 4 mléčné zuby, k prvnímu vylití limonády v restauraci došlo až ve středu (čekali jsme to dříve , narodil se jeden mladší sourozenec, uronilo se pár slziček (v pondělí děti vylekal vlk od Červené karkulky, ale když ho zahnaly do lesa, bylo už vše v pořádku , z jedněch kraťasů se po skákání na trampolíně stala skoro sukýnka. Věříme, že se dětem tábor líbil stejně jako nám.

Chtěla bych poděkovat Milče Tesařové, Ivance a Jarce Cendelínovým, že se do tábora spolu se mnou pustily. Základní umělecké škole – p. Františkovi Kratochvílovi, že nám poskytl zázemí. O. Bohumilovi, za možnost pobývat na farní zahradě. Základní škole – panu řediteli Zdeňku Strašákovi za možnost pobývat v tělocvičně v případě deštivého počasí. Jeřábkově pekárně za vynikající svačiny. Restauraci Naše bítešská za výborné obědy. A samozřejmě dětem, které nadšeně plnily úkoly.

Více fotografií naleznete na http://bitesacek.rajce.idnes.cz/Primestsky_tabor_2014/

alt

alt

alt

 

Tak si připadaly děti z mladšího farního tábora, na který se vypravily v termínu od 5. do 12. července.

 

Náhle se ocitly v době kovbojů, se kterými vyrazily vlakem do jejich městečka, Rudíkova. A že to nebyla jen pohádková cesta za dobrodružstvím dětem demonstrovala náhlá výluka na železnici. Trať, po které jsme měli pokračovat v cestě, totiž vyhodili do povětří neznámí ničemové. Prý indiáni. Nebylo tomu ale tak. Ochránce bledých tváří, velký šerif, spřádal plány na stavbu nové železnice, po které by vozil nerostné bohatství této krajiny. Šlo mu pouze o majetek, ne o lidi. Na šibenici začal posílat nejen nevinné indiány, ale i vlastní lidi, kteří chtěli jeho plány zhatit a zachovat krásný ráz této krajiny pro další generace..

 

I přes velké intriky šerifa a jeho kumpánů se dětem podařily odvrátit všechny jeho zlé plány a zdejší krajina s dobrými mravy zůstala zachována.

 

Velké díky za nádherně strávený týden patří našim kuchařkám, vedoucím a v neposlední řadě všem dětem.

 

Fotografie si můžete prohlédnout v fotogaterii: Tábor pro mladší děti Rudíkov 2014

 

 

Za táborový tým

Jan Václav Brym

 

     
Ne
Slavnost Nejsvětější Trojice
  8:00
 
 9:30
Za Bohuslava Weissmanna a celou zemřelou rodinu a za duše v očistci
Za živé a zemřelé farníky
Po
 
 8:00
19:00
Za rodinu Pelánkovu a Horkých
Košíkov: modlitba
Út
 
 
 
St
 
18:00
18:45
Za Františka Jelínka, dceru Marii a syna Lubomíra
Adorace za kněze
Čt
Slavnost Těla a Krve Páně
8:00
18:00
Za Bohuslava Marka a za živou a zemřelou rodinu
Za Marii Báňovu a Anežku Bártovu
 
18:00
Za rodinu Petrlíkovu a Šťávovu
So
Sv. Aloise Gonzagy
  8:00
Za Hedviku Hudečkovu, manžela a syna Jaroslava a duše v očistci
Ne
Pouť sv. Jana Křtitele
  8:00
9:30
Za Marii Papučíkovu, manžela a duše v očistci
Za živé a zemřelé farníky
 
         
 • Dnes Vás všechny srdečně zvu na Farní odpoledne, které se uskuteční od 15:30 na farní zahradě s hudbou k poslechu a s programem pro děti.

 • Děti v pátek v 18:00 poděkujeme za uplynulý školní rok mší svatou a po bohoslužbě se sejdeme u táboráku na farní zahradě.
 • Jsou k dispozici poslední místa na farní tábor pro starší děti, proto prosím zájemce o přihlášení. Přihlášky odevzdejte hlavní vedoucí Kateřině Ráboňové co nejdříve.

 • Sbírka na Charitu minulý týden činila 11 250-, Všem, kdo jste přispěli děkuji, Pán Bůh zaplať.
 • Sbíráme opět vršky z pet láhví. Získané prostředky budou použity na nákup rehabilitačních a zdravotních pomůcek pro nemocného Danielka.           

 • Děkuji všem spolupracovníkům, zvláště za opravu osvětlení kostela a za úklid kostela a fary.
 

O volebním víkendu 23.–25. května se asi dvacítka Bítešáků vydala na návštěvu za svou partnerskou Kolpingovou rodinou do bavorského Schrobenhausenu. Němci pro nás měli nabitý program počínaje sobotní přehlídkou dravců na hradě Rosenburg, přes bobovou dráhu se čtyřkolkami, až po benefiční koncert žesťové skupiny German Brass. Večer pak následovala grilovačka a turnaj v kulečníku a fotbálku. V neděli jsme se po česko-německé mši sv. rozdělili do skupin podle zájmu. Jedna šla na nově opravenou křížovou cestu do tamního lesíku a na prohlídku o pěstování chřestu, který se tam pěstuje ve velkém. Druhá skupina se šla podívat na místní hasičku, kde se mimo jiné podívali na Schrobenhausen z třicetimetrového žebříku. Celým setkáním se nesla příjemná atmosféra. Už teď se těšíme na naše německé kamarády, kteří k nám zavítají zase příští rok.

/Peťa Mašek

alt

alt

Tajuplnou atmosférou přilákal bítešský kostel sv. Jana Křtitele několik set návštěvníků, kteří si nenechali ujít tamní Noc kostelů. Podařenou dramaturgii, jejíž hlavní autorkou byla Michaela Hanzelková, si pochvalovali.

Noc kostelů tady ve Velké Bíteši byla zážitkem. Opravdu se organizátorům povedla,“ pochválila program Jana Dofková. Noc otevřela hra pro děti o svatém Janu Křtiteli. Po divadelním představení a prohlídce kostela následovala slavnostní bohoslužba. Při mši se kostel výrazně zaplnil i návštěvníky, kteří do kostela běžně nechodí. Zazněly při ní písně Jana Badala – bítešského faráře a hudebního skladatele.

Hlavní program se nesl ve znamení hudby. S velkým ohlasem se setkala zejména místní folková skupina Žalozpěv, která si vydobyla velké renomé a bouřlivý aplaus návštěvníků. Sladkou tečkou byl pak Tišnovský komorní orchestr, který předvedl Mozartovu Sinfonii concertante Es dur. Ke zmíněné tajuplnosti přispělo nevšední nasvícení kostela. Boční kapli návštěvníci viděli v modré barvě a presbytář v sytě žluté, což jsou barvy Velké Bíteše.

Poslední roky přinesly velkobítešskému kostelu rozsáhlé opravy, pravděpodobně největší za posledních 200 let. Kostel se může pochlubit novou střechou, vnitřní i vnější fasádou a jeho interiér pravidelně rozezvučí nové varhany, na které bítešští mezi sebou vybírali několik let. Město Velká Bíteš od farnosti převzalo do své správy hradby, které se rovněž dočkaly rozsáhlých oprav. V tomto měsíci se naplno rozeběhla oprava vnitřku kostelních věží, které poskytnou adekvátní prostředí návštěvníkům. Noc kostelů byla poděkování těm, kdo se o opravy kostela zasloužili.

/ Ladislav Koubek

Následujte prohlídku fotografií do fotoalba z Noci kostelů 2014 ve Velké Bíteši

 

Křížová cesta
Každý pátek až do Velikonoc v 17.30
Každou neděli do Velikonoc v 14.30
 
Bítešská akademie – Karel Satoria: Život je sacra zajímavej
Úterý 1. dubna v 18.00 na ZUŠ
 
Promítání fotek z Dubaje – Laďa Koubek a Tomáš Baran
Neděle 6. dubna v 19.00 na ZUŠ
 
První setkání biřmovanců
Pátek 11. dubna v 19.30 na faře. Zváni jsou všichni pokřtění, kteří dosáhli 15 let a nebyli dosud biřmováni.
 
Setkání mládeže s  biskupem v brněnské katedrále
Sobota 12. dubna, na setkání pojede zvláštní autobus z Bíteše.
 
VELIKONOČNÍ BOHOSLUŽBY V BÍTEŠSKÉM KOSTELE
Zelený čtvrtek 17. dubna: 18.00
Velký pátek 18. dubna: 18.00 (17.30 křížová cesta)
Bílá sobota 19. dubna: 20.00
Boží hod velikonoční 20. dubna: 8.00 a 9.30
Velikonoční pondělí 21. dubna: 8.00
 
Čarodějnice na farní zahradě. 30. dubna od 17 hodin.
 
Dětská schola
Každou sobotu v 15.00 děti zpívají na bítešské faře.
 
Herní odpoledne pro děti

Každou sobotu od 16.00 na bítešské faře si děti mohou užít plno her a zábavy.

Desítky koledníků se v uplynulých dvou týdnech představily v naprosté většině domácností na Bítešsku. Přálo jim jak teplé počasí, tak i přízeň lidí. „Máme všichni velkou radost, jak se sbírka podařila a kolik lidé přispěli,“ říká Jiřina Zavadilová, organizátorka sbírky na Velkobítešsku. V bítešské farnosti se vybralo 156 291 Kč, které budou využity na projekty Charity Žďár nad Sázavou.

V roce 2014 by výtěžek Tříkrálové sbírky v Oblastní charitě Žďár nad Sázavou mohl podpořit tyto projekty:

 • Osobní asistence

 • Sociálně aktivizační služby

 • Mezinárodní pomoc

 • Krizový fond

 • Charitní ošetřovatelskou službu        

 • Nízkoprahová zařízení pro děti a mládež     

 • Denní stacionář v Bystřici nad Pernštejnem             

 • Dobrovolnické centrum Kambala

O konkrétní výši podpory projektů se bude rozhodovat během roku podle finanční situace a potřebnosti. „Lidé, kteří se během uplynulých čtrnácti dnů nesetkali s koledníky, a neměli tak možnost podpořit dobrou věc, mohou finanční obnos vložit na účet Oblastní charity Žďár nad Sázavou, který má následující číselnou kombinaci 66008822/0800. Důležité je také vyplnit variabilní symbol 777 a symbol specifický 6800 proto, aby částka směřovala právě na podporu žďárské oblasti,“ vysvětluje jedna z koordinátorek Tříkrálové sbírky Veronika Dobrovolná.

Farnost Velká Bíteš

Výtěžek sbírky 2014

Výtěžek sbírky 2013

Velká Bíteš

121 039

110 386

Přibyslavice

9 393

8 355

Nové Sady

7 790

8 483

Bezděkov

1 830

1 840

Košíkov

8 399

10 230

Jindřichov, Jestřabí

7 840

7 935

Celkem

156 291

147 229

Farnost Březí

 

 

Borovník

4 600

4 450

Rozseč

4 320

4 00

Březské

5 670

5 841

Níhov

19 050

16 400

Březí

7 018

6 953

Celkem

40 658

37 644