Rok 2013

 Na počátku listopadu myslíme na naše věrné zemřelé. Ve dnech 1. - 8. listopadu můžeme získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Co to odpustky jsou? Jak jimi lze pomoci zemřelým? Jak lze odpustky získat? 

 

Odpustek znamená odpuštění trestu pro duše v očistci. Očistec si můžeme představit jako stav duše, která musí nést následky svých špatných skutků. Jinými slovy je odpustek udělením milosti a odpuštěním trestu, který si musíme odpykat.

1. listopadu odpoledne a 2. listopadu po celý den můžete při návštěvě kteréhokoliv kostela získat plnomocné odpustky pro duše v očistci. Kromě obvyklých podmínek (sv. zpověď, sv. přijímání, modlitba na úmysl Svatého otce) je podmínkou pomodlit se při návštěvě kostela modlitbu Páně a Vyznání víry.

Od 1. do 8. listopadu můžete získat plnomocné odpustky, pro duše v očistci, jestliže po splnění obvyklých podmínek navštívíte hřbitov a pomodlíte se tam třeba jen v duchu za zemřelé. V ostatních dnech lze při návštěvě hřbitova získat takovýmto způsobem odpustky částečné.

Svátost smíření není nutné přijímat každý den. Stačí ji vykonat před začátkem týdne modliteb za zemřelé, v jeho průběhu, nebo až v dalších dnech po jeho skončení. Svaté přijímání a modlitba na úmysl Svatého otce jsou nutné každý den, kdy chcete plnomocný odpustek získat.

/ LK

V neděli 13. října 2013 proběhl jubilejní sedmý ročník oblíbené drakiády, kterou pořádá Kolpingova rodina Velká Bíteš. Ještě v poledne to vypadalo s počasím velice nepříznivě, mrholilo a byla zima. Ale pořadatelé to měli se sv. Petrem dobře domluvené a akce se uskutečnila za krásného slunného počasí. Dostavilo se babí léto, které jsme snad ani nečekali. Jenže ouha. Když pršelo, foukal vítr. Když svítilo sluníčko, bylo bezvětří. Šikovnosti dětí a mnohdy i rodičů se i přesto vzneslo k obloze bezmála 40 draků. Byly připraveny soutěže o draka, který byl nejoriginálnější, který nejvýše dolétl, který byl největší a který měl nejdelší ocas. O další program se postarali členové místního sboru dobrovolných hasičů, kteří se svojí zásahovou technikou zpestřili dětem i dospělým zábavný program.

/David Dvořáček

Výsledky nedělní Drakiády:
Nejzdatnější letec
1. Monika Antalíková
2. Josef Chadim
3. Vašek Chadim

Nejoriginálnější drak
1. Tereza Babáková
2. Radek Lavický
3. Jakub Dufek

Největší drak
1. Dohnal Jirka
2. Veronika Melicharová
3. Karel a Patrik Daňek

Nejdelší ocas draka
1. Terka Smutná
2. Brychtová Adéla
3. Plocek Vojta

alt
Vítězům gratulujeme a všem účastníkům děkujeme a přejeme mnoho dobrého.
alt

 alt

A nejeden! Z asi osmdesátky soutěžících, kteří absolvovali všechny disciplíny, o hodové sobotě vzešla pětice borců, kteří dostali odměny od rychtáře Jiřího Blahy a od MUDr. Tomáše Lajkepa.

Asistovala i bítešská státní policie. Policisté dětem ukázali svoje zbraně a další výbavu, kapela Bridge se postarala o dobrou náladu, skákací hrad a trampolína jistě přinesly úlevu peněženkám rodičů, kteří mají více dětí a méně peněz na kolotoče.

„Mám radost, že bítešská farní zahrada tradičně nabízí krásný prostor pro aktivity zaměřené na děti a mládež. Cítím, že právě takovéto zázemí je v Bíteši hodně potřeba,“ říká k tomu Tomáš Lajkep.

Díky za pomoc patří několika desítkám dobrovolníků, kteří se na přípravě akce podíleli. Akce zahájila cyklus sobotních odpolední, která se konají v průběhu školního roku každou sobotu na faře. Děti zde mají možnost se setkat, v bezpečném prostředí si zahrát zajímavé hry a poznat nenásilnou formou ty nejlepší hodnoty, které křesťanství nabízí současnému světu.

/ Ladislav Koubek

Výsledky soutěže Bíteš hledá borce 2013:

Předškoláci

1. Karel Halámek
2. Martin Halámek
3. Marcela Požárová

1.-2. třída

1. Barunka Tomková
2. Dominik Kunc
3. Viktorka Kroulíková


3.-4. třída

1. Jan Kroulík
2. Sofie Padyšáková
3. Filip Žák

5.-6. třída

1. Vít Fousek
2. Jan Geisselreiter
3. Kateřina Žáková

7.-9. třída

1. Markéta Kučerová
2. Lenka Mrháčová
3. Ludmila Kučerová

Fotogalerie Bíteš hledá Borce 2013

alt

Třída

Den

Hodina

Místo

Vyučující

1.

Úterý

12:00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Kučerová

2.

 

 

Středa

12:00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Dvořáková

 

 

3.

 

 

   3.

Úterý

 

 

Úterý

13:00

 

 

13:00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

učebna u jídelny

Mgr. Kučerová

 

 

Mgr. Fatěnová

4.

Středa

13:00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Dvořáková

5.

Středa

13:00

učebna vchod z Tišnovské      1. patro vedle sborovny

Mgr. Fatěnová

 6.-9.

Středa

14.00

budova na Sadové

Mgr. Bohumil Poláček

Náboženství se vyučuje od pondělí 16.9.2013    1. stupeň na staré škole, 2. stupeň na nové škole

 V neděli 25. srpna 2013 se na farní zahradě konal sraz farního tábora pro mladší děti, který letos proběhl v Čučicích. Děti si na něm zazpívali, popovídali, opekli buřty, zahrály hry...

Na závěr táborového odpoledne jsme v kostele s panem farářem poděkovali za naše krásné prázdniny a poprosili o to, abychom se zde i za rok mohli ve zdraví sejít.

                                               Za táborový tým vedoucí Jan Brym  

Foto z potáborového setkání táboru pro mladší děti v Čučicích

I když to zprvu tak nevypadalo a mladší děti odjeli ve dnech 7.-14. července 2013 na farní tábor v Čučicích bez starostí a s úsměvy na tvářích, vše se za několik dní náhle změnilo. Ale abych nepředbíhal:

  Začátek byl opravdu radostný. Děti v Bíteši nastoupili do kočáru a vydali se do království plného míru, pokoje a blahobytu, do země krále Miroslava, jenž opatruje ve svém paláci zlatý kolovrat - dobrého rádce v těžkých chvílích. Král ještě v ten samý den chystal veliký bál, na kterém si chtěl vybrat svoji milou ženu a budoucí královnu. Na slavnost se sjely princezny a hraběnky z celého širokého okolí, ale také zdejší vlivná statkářka, vlastní matka dcery Fifleny a nevlastní dcery Lady, která v tento slavný večer obsluhovala hosty na bále. I všichni se bavili a tančili, až bál pokročil do pozdních hodin. A král si nakonec na slavnosti svoji budoucí ženu opravdu vybral. Ale ne žádnou princeznu, ale prostou služebnou Ladu, do které se na první pohled zamiloval. A tady povstalo vše zlé. Nevlastní matka Lady se nemohla smířit s tím, že její dceruška Fiflena přijde o korunku a tak se vydala pro pomoc do říše temnoty a zla, kde osnovala plán na ukradení zlatého kolovratu a skáze celého království...

A jak vše dopadlo? Samozřejmě že dobře. I když to děti neměli vůbec lehké a museli čelit proradnosti zlé Věštkyně, hrubiánským výlevům Vodníka, nočním nářkům mrtvých, hrozivé Polednici a dalším temným silám, zlatý kolovrat se jim opět podařilo najít, král vystavil obrovskou svatbu a zemi ovládl opět ten blažený pokoj a klid, jako na začátku našeho příběhu.

Veliké poděkování patří vedoucím a kuchařkám za jejich čas a nasazení při realizaci tábora a v neposlední řadě všem dětem za to, že společně dokázaly udělat farní tábor Čučice 2013 tak krásný!

Za táborový tým

 

Jan Brym - hlavní vedoucí

Fotografie naleznete ve fotogalerii - Farní tábor Čučice.

Letos jsme se po delší době opět rozhodli uspořádat minitábor, který se uskutečnil od 14.2 do 17.2. 2013 na faře ve Březí.

Na tuto víkendovou výpravu nás jel téměř plný počet, a to 28 dětí.

Po příjezdu, vybalení, seznámení, večeři a večerce, se nám s neuvěřitelně tajemným a zlým smíchem zjevila záhada Zimní Královny a rozbitým mocným zrcadlem.

Našli jsme Káje, kterému spadl střep do oka, a Zimní Královna nám jej unesla do svého paláce. A tak, abychom smutné Gerdě pomohli Káje najít, vydali jsme se na 4 denní cestu na Severní pól. Nebylo to však jednoduché, protože abychom se dostali do zimního paláce, museli jsme navštívit sestry Sněhové královny, a to Jaro, Léto a Podzim. Abychom od nich dostali růži, jakožto propustku do dalšího období, museli jsme plnit úkoly.

Na jaře děti musely přijít na nelehkou hádanku a dle instrukcí a úkolů Jaro najít. V Létě děti plnily disciplíny letní olympiády- plavaly, jely dostihy, házely oštěpem (koštětem) a další.

No, a protože Podzim je největší malíř světa, musely děti malovat a vyrábět.

Ale i přes splnění těchto nelehkých úkolů, nás čekal stále jeden nejtěžší! Jaký byl? Čtěte dále kliknutím na "Celý článek..."

Marek Orko VáchaTicho, že by i pověstný špendlík slyšet byl. „Jako v kostele“. Jsme však v sále ZUŠ. Naplněném k prasknutí; u zrcadel po stranách postávají ti, na které už místo nezbylo. Marek Orko Vácha cituje první kapitolu z knihy Genesis. Dočte a vypráví. Ono vyprávění je však ve skutečnosti strhující rozbor nejen první, ale i jiných kapitol první biblické knihy.
A běží neuvěřitelnou hodinu, bez sebemenší pauzy. Napjaté ticho vydrželo po celou dobu přednášky. Jak by ne, všichni s úžasem sledují, jak Marek Vácha souvisle, jasně, otevřeně, na příkladech i citacích přibližuje křesťanský pohled na evoluci.
PublikumNámitka je nasnadě: Věřící a evoluční teorie?! Jsme však vyvedeni z omylu: Kniha knih nemá sloužit coby exaktní historická příručka. Nalezneme v ní však to nejpodstatnější: odpověď na otázku ´Jak mám žít?´. A evoluce? Ta dle cestovatele, kněze a biologa v jedné osobě pokračuje, svět se neustále vyvíjí, nic nemá definitivní formu, věci se zdokonalují…
Což je právě to, co Marka Váchu fascinuje. Nás fascinoval celý výklad. Pak se strhl ohromující potlesk. V tu chvíli skromný přednášející s neskutečnou pamětí couvl o krok dva dozadu – jakoby aplaus ani nepatřil jemu...
Spousta otázek a odpovědí, čas po chvíli už tlačí, a tak končíme. Ne však docela; zájemci si mohou koupit některou z nabízených knih. A tak si na závěr jednu z nich mileráda nechávám autorem podepsat. Díky za Bítešskou akademii!
/ Michaela Hanzelková

Je to podobné, jako kdybych zpíval a vedle mě stál Karel Gott. Anebo hrál kopanou před očima Lionela Messiho, případně si pinkal balónkem o zeď a nechal se u toho zkoumat Tomášem Berdychem. Tak jako já se asi cítili všichni, kdo se na osmém farním plese zúčastnili soutěže o nejlepšího tanečníka. Po okraji sálu stáli čtyři profíci z taneční školy Starlet a dělali si do sešitků poznámky, aby vybrali nejlepší taneční pár plesu. To si pak člověk začne plést tango s valčíkem.

Tato novinka však byla jen jedním z mnoha lákadel farního plesu. Hosté si mohli zasoutěžit i při tradičním tanci s pomeranči a zatancovat si půlnoční českou besedu.

Kapela F-Box podala svůj standardní výkon – rozumějte, standardní u nich znamená vynikající. Těžko hledat kapelu, která by měla takovouto vlastní dechovou sekci a která by dokázala hosty plesu vyhecovat, a to jak u rockových vypalovaček, tak u klasických polek a valčíků. 

Tombola byla i letos bohatá, tentokrát rekordně. Při 555 cenách něco vyhrál téměř každý; první cenu – skútr – si pak domů odtlačila šťastná výherkyně Marcela. Kdo nešel na ples kvůli tanci, mohl si vybrat ze dvou barů a cocktail baru a komu ani toto nestačilo, mohl spokojeně zůstat v Naší bítešské.

Poděkování patří všem organizátorům, moderátorům Janě Hlavínkové a Františku Matušinovi, Milanu Vodičkovi za osvětlení celého kulturního domu, paní Drlíčkové za květinovou výzdobu, panu Kratochvílovi za sponzorský dar v čokoládových mincích a všem dalším sponzorům a hlavně všem hostům, kteří dorazili.

Na závěr se sluší říci, že taneční soutěž vyhráli manželé Prchalovi. A to i přes to, že neměli tak silný fanklub jako pár číslo šest.

/Karel Dvořák

V rámci oslav 1150. výročí příchodu svatých Cyrila a Metoděje na Moravu vyhlašuje Biskupství brněnské vědomostní soutěž určenou dětem školního věku (od 3. do 9. třídy ZŠ). Projekt nese název Velkomoravské dobrodružství a proběhne od 1. února do června 2013. Jeho cílem je seznámit děti s životem a odkazem soluňských bratří, připomenout základy naší víry, kultury i vzdělanosti a rozvíjet hodnoty, které jsou ovocem cyrilometodějské mise. Organizaci projektu, který se uskuteční ve třech kolech a zaměří se na tři věkové kategorie, zajišťuje Diecézní katechetické centrum. Do soutěže se mohou zapojit farnosti brněnské diecéze.

Do soutěže se zapojí i děti z velkobítešské farnosti.  Informace najdete na adrese http://brno.biskupstvi.cz/kc/Velkomoravske_dobrodruzstvi_2013.html

/ Martina Jandlová

Prezident je člověk, který má spojovat. Má moudře a uvážlivě napomáhat tolik potřebné spolupráci mezi lidmi a politiky různých názorů.

Oba kandidáti na prezidenta jsou velmi rozdílní a přinesou rozdílné vnímání prezidentského úřadu. Jsme přesvědčeni, že Miloš Zeman s Václavem Klausem jsou politici stejného založení. Spojuje je vyhrocený a konfrontační styl, ale i nedostatek respektu k protivníkům. Podobně vnímáme hlubokou spřízněnost Karla Schwarzenberga s Václavem Havlem. Stejně jako on má ohromné renomé ve světě, ale především schopnost spojovat lidi a být nadstranickým prezidentem.

Názory na politiku můžeme mít různé. Projevujeme je v parlamentních volbách. Úřad prezidenta ale vyžaduje slušnost, otevřenost a noblesu. Proto ve druhém kole volby podporujeme Karla Schwarzenberga.


Milan Vlček - starosta Velké Bíteše

Tomáš Kučera - krajský zastupitel a místostarosta Velké Bíteše

Josef Mach - krajský zastupitel a starosta Osové Bítýšky

Ladislav Koubek, Aleš Koubek, Jiří Rauš - členové Rady města

Libor Kotačka, Michaela Hanzelková, Jaroslav Jelínek, Karel a Maruška Dvořákovi, Petr Dačev ml., Ludmila Pospíšilová, Miloš a Jan Zdubovi a mnozí další


alt

Tisková zpráva ze dne 14.1. 2013

Zhruba 1 300 koledníků žďárského okresu dokončilo dnešním dnem svoji pouť. 411 kasiček je postupně v rámci kompetencí měst a obcí rozpečeťováno a výtěžky předávány na centrální účet Charity Česká republika. Tam budou poté rozděleny dle variabilních symbolů příslušným charitám.

 

Část letošní sbírky např. poputuje na rozšíření služby Osobní asistence do dalších lokalit a na podporu terénní služby zabývající se poskytováním pomoci sociálně slabým rodinám s dětmi.

A protože se v letošním roce očekává velmi nepříznivá situace s financováním služeb, vznikne v rámci Oblastní charity Žďár nad Sázavou tzv. rezervní fond. Tento fond bude v případě potřeby využit na podporu služeb, které se ocitnou ve finanční krizi.

p1090737_small

„Chtěla bych moc poděkovat především všem koledníkům, kteří neváhali věnovat svůj čas a energii dobré věci, dále všem štědrým dárcům, kteří poskytli dar na pomoc potřebným a také všem těm, kteří se nějakým způsobem podíleli na organizování Tříkrálové sbírky 2013. Díky za skvělou spolupráci,“ sdělila ředitelka Oblastní charity Žďár nad Sázavou, Ing. Jana Zelená.

V neděli 13. ledna 2013 se v Novém Městě na Moravě uskutečnil již sedmý Tříkrálový koncert. Všem, kteří se na Tříkrálové sbírce podíleli, poděkoval svým vystoupením komorní sbor FONS ze Žďáru nad Sázavou a již podruhé orchestr N. Kyjovského při ZUŠ Bystřice n. P.

Aktuální stav výtěžku může veřejnost sledovat v záhlaví stránky www.zdar.charita.cz

Lenka Šustrová