Rok 2012

V sobotu 30. září patřil Kulturní dům ve Velké Bíteši Kolpingově rodině, která zde uspořádala první ročník Svatováclavské zábavy. Hlavními aktéry byla kapela F-Box, která umí zaplnit taneční parket do posledního místečka. Večerem potom prováděl Mgr. Ladislav Koubek a Ing. Tomáš Kučera.

 

Celý večer se nesl v příjemném rytmu a přátelské atmosféře. O zábavu zde nebyla nouze - všechny přítomné nadchla „balónková soutěž", která spočívala v prasknutí nafukovacího balónku přivázaného k nohám dalšího tanečního páru. Poslední tři páry na parketu poté obdržely tekutou odměnu.

 

Vzhledem k faktu, že Svatováclavská zábava byla pořádána již po ukončení prohibice - nebyla zde o nic nouze. Alkoholických i nealkoholických nápojů byl plný šenk a obsluha se činila, aby se na každého dostalo co nejdříve - za což jí patří velký dík. Občerstvit se bylo možné také v restauraci Naše bítešská, která přizpůsobila otevírací dobu tak aby byla návštěvníkům maximálně k dispozici.

 

Pro hladové návštěvníky zde byl podáván domácí guláš i utopenci pana místostarosty.

Velice příjemně na mne potom působily bíle prostřené stoly, které umocňovaly sváteční atmosféru.

Myslím, že Vy, kteří jste první ročník Svatováclavské zábavy navštívil, máte sice „utancované"nohy, ale určitě také dobrý pocit z příjemně stráveného večera.

Ráda bych touto cestou poděkovala všem, kteří se na této akci podíleli a doufám ,že z této zábavy vznikne jedna z dalších příjemných bítešských tradic.

Fotorgafie ze zábavy naleznete v fotogalerii.

Za ICKK

Jana Doubková


Velká Bíteš – Velkobítešsko výrazně usiluje o to, aby získalo místa v krajském zastupitelstvu. Asi jako jediná strana mají šanci dostat zástupce Bítešska do kraje lidovci. V těchto dvou týdnech osobně obejdou 3500 domácností, které pozvou ke krajským volbám. Na akci se podílejí tři desítky dobrovolníků.

„Nebylo až tak obtížené získat dobrovolníky, kteří nám pomohou. Je vidět, že máme v Bíteši a okolí srdcaře. Mám z toho radost,“ říká k tomu místostarosta Velké Bíteše Tomáš Kučera.

Spolu se svými kolegy z Osové Bítýšky získal podporu starostů dalších 15 obcí Velkobítešska, ale i dalších osobností z Velké Bíteše, např. MUDr. Jany Ráboňové, MUDr. Svatopluka Horka, Jiřího Rauše či Aloise Koukoly.

 

Mám radost vždy, když lidé umí spojit síly a jít za společným pozitivním cílem. Lidé z Velkobítešska mají nyní šanci, bez ohledu na různé názory, výrazně promluvit do budoucnosti kraje a tím i našeho regionu. Byla by škoda této příležitosti nevyužít. Proto podporuji Tomáše Kučeru, Josefa Macha a Jaroslava Katolického,“ vyjádřil svou podporu Milan Macholán, generální ředitel První brněnské strojírny.

alt

Právě dokončovaná obnova fasády věže bítešského kostela přinesla změnu v jejím vzhledu, které si všiml snad každý. Co tedy bylo cílem památkové obnovy a co vedlo k současnému vzhledu, který už neprezentuje holé lomové zdivo?

alt

taborStovky let starý příběh o hrdinovy s modrou krví ožil 14. – 21. července v obci Stařeč. Tam se letos vypravili mladší děti na farní tábor. A neměli to hned od začátku jednoduché.

Na dlouhé cestě z Jeruzaléma do Anglie se spřátelili s Robinem z Locksley, který se vracel z křižáckých výprav. Nabídl jim ve své zemi střechu nad hlavou. Avšak po příjezdu na svůj hrad zjistil, že v zemi panuje neklid. Zlý šerif z Nottinghamu a jeho bratranec Guy z Gisbornu drancovali a plenili vše, co jim nebylo po vůli. Jejich touha po moci je dovedla k myšlence svrhnout krále Richarda Lví srdce z trůnu. Možná by se jejich plán vydařil, kdyby do děje nevstoupila krásná žena s dobrým srdcem, Mariana…

A jak to všechno dopadlo? Zeptejte se dětí. Byly tak statečné, že přemohly zlého šerifa a se ctí vrátily králi Richardovi jeho zemi.

Velké díky patří všem vedoucím za jejich čas a obětavost, kuchařkám za obdivuhodné gastronomické výkony a v neposlední řadě všem dětem za to, že svojí přítomností udělali tábor Stařeč 2012 tak krásný. J

Jan Brym, hlavní vedoucí

Od letošního roku zní opět častěji vzácné zvony na věžích velkobítešského kostela. A světe div se, stojí za tím žena. Hanka Koubková velí partě chlapů - zvoníků, kteří svýma rukama každou neděli rozpohybují několik tun hmoty nad svými hlavami. Zeptali jsme se jí:

 

Od kdy bylo obnoveno pravidelné zvonění?

Zvonění bylo obnoveno koncem ledna tohoto roku. Byl to nápad mého bratra Ládi. Hraje v kostele na varhany a záleží mu na tom, aby naše farnost žila.

 

Varhany jsou nástroj s majestátným zvukem, který doprovází bohoslužby a je důležitou součástí duchovní hudby. Kostel Jména Panny Marie v Březí má právě s varhany potíže. Současné varhany, které pocházejí z roku 1868, jsou ve špatném stavu zvukovém i technickém.

Ve farnosti je velmi aktivní hudební život. V centru tohoto dění stojí chrámový sbor, ve kterém zpívají převážně mladí lidé a varhany jsou využívány téměř vždy jako doprovodný nástroj. Bohužel je jejich zvuk již nevyhovující. V současné době mají farníci z Březí jediný cíl, a to postavit nové varhany. Pod vedením stávající varhanice už začínají hrát další, a proto nemá nikdo obavy, že by nový nástroj zůstal nevyužitý.

Dát dohromady kompletní částku na nové varhany asi ještě nějaký čas potrvá. K poslednímu květnu letošního roku bylo na kontě sbírky cca 590 000 Kč. Celková částka na nové varhany se však odhaduje na cca 1 600 000 Kč. Kdokoli může podpořit tento projekt finanční částkou na účet: 1623792379/0800. Záleží na každém, jakou částkou podpoří společné dílo. Peníze však nejsou vše, podporu nám můžete vyjádřit i jinak, například dobrým slovem ve svém okolí, širší propagací, modlitbou nebo jiným dobrým nápadem, který zašlete na emailovou adresu:Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Předem děkujeme všem dárcům

/ Jana Holemá

Manželé Martina a Milan Vodičkovi navštívili Izrael. Země, o které se dozvídáme nejčastěji z televizního zpravodajství, je okouzlila.

Čím vás Izrael nejvíc přitahoval?

Delší dobu jsme toužili tuto zemi navštívit. Dotknout se míst, kde se psaly dějiny lidstva. Dostali jsme možnost navštívit nejposvátnější křesťanská místa, po kterých kráčel Ježíš.

Hudbu mám stále kolem sebe

Kolem Katky Ráboňové se vždy něco děje. Znají ji děti z táborů, znají ji kamarádi z chasy, a mnoho Bítešáků si vybaví její sytý, barevný hlas, když zpívá.

Znám tě jako člověka se zájmem o dění kolem sebe, o hudbu, mladé lidi, pomáháš vést farní tábory, tancuješ v chase, trénuješ malé zpěváčky. Co tě baví nejvíc ze všeho?

Každá věc má své kouzlo. Hudbu mám stále kolem sebe a snažím se ji studovat, na tábory jsem jezdila už jako malé dítě a nikdy jsem si bez nich nedokázala představit léto, hody jsou krásná tradice Bíteše a je to moc pěkný pocit v hodovou neděli vystoupit na pódium a odtancovat besedy. No, a jelikož mám moc ráda děti a baví mě hudba, tak setkávání se s dětmi je pro mě a snad i pro děti velmi přínosné. Když to vezmu kolem a kolem, tak mě asi nejvíce naplňují tábory. Je to pro mě příjemná práce a ráda pro ně obětuji čas.

Ve farnosti Velká Bíteš se vybralo celkem 151 697 Kč. Všem dárcům děkujeme!

Farnost Velká Bíteš
Velká Bíteš 122 319
Nové Sady 7 200
Bezděkov 1 798
Přibyslavice 8 195
Košíkov 12 185
Celkem Velká Bíteš 151 697

Velmi prosíme všechny příznivce, aby přispěli do tomboly na farní ples. Finanční dary je možno předávat paní Hudečkové, věcné dary na Informační centrum a klub kultury. Pokud by někdo rád pomohl s organizací plesu, ať se ozve Marcele Kotačkové (603 532 594).